Orkide Nasıl Bakılır ? Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Nasıl Bakılır ? Orkide Çiçeği Bakımı

 5-6 sene öncesine kadar yüksek fiyatları ve görkemiyle vitrinleri süsleyen orkideler(Phalaenopsis), günümüzde her eve girebildiği için oldukça şanslıyız. Bu endamlı bitki yaygın olarak, sarı, beyaz, fuşya ve pembe renkleri ile karşımıza çıkmaktadır. Orkide; sevgi, aşk ve eşsizliği ifade eder .Orkide halk arasında bakımı zor bir bitki olarak bilinse de, bilinçli bir bakıcı tarafından kolaylıkla ve zevkle bakılacak bir bitkidir. 

Orkide bakımı

Orkideniz ilk aldığınızda muhtemelen çiçeklenmiş halde olacaktır. İyi bakılan bir orkide bitkisi 6 aya kadar çiçeklerini koruyabilir. Orkide senede 2 – 3 kere çiçek açabilen bir bitkidir. Çiçekleri döküldü veya çiçek açmadı diye üzülmeyin, iyi baktıığınız taktirde size yine gülen yüzünü gösterecektir : )

Hangi ortam ideal?

Orkideler bol ışık severler ancak direkt güneş ışığından uzak tutulmalıdır. Güneş gören perde arkası bir alan orkide için en ideal alandır. Orkidelerin ışık alan yönleri ışığa doğru yöneldiği için haftada bir kez bitkinin yönü değiştirilmeli, simetrik şekilde gelişmesi sağlanmalıdır.

Kış ya da yaz fark etmeksizin oda sıcaklığında bulundurmalıdır.

Her bitki gibi zamanla toprağındaki vitamin ve mineralleri tüketen bitkiye yılda iki kere vitamin desteği sunulmalıdır.

Orkideler genelde dekoratif vazolar içerisinde gelmektedir ancak orkide köklerinin güneşe olan ihtiyacından dolayı, vazosundan çıkartıp, orijinal saydam vazosu ile bitkinin yaşamasını sağlamak orkide için daha verimli olacaktır.

Orkide Nasıl Sulanmalı?

Toplumda oluşmuş olan; bitkileri sık sulamak iyidir algısı orkide için tamamen yanlıştır. Orkidelerin hastalanmasının en yaygın sebebi fazla su verilmesidir. Orkidenizi sulamak için bir çok yol mevcut ancak sık sık ve bilinçsizce su vermektir.

Orkidenin suya ihtiyacı olduğunu anlama yolları;

  1. Toprağa parmağınızı batırarak, ilk parmak boğumuna kadar neme temas etmez ise sulanması gerekmektedir.
  2. Orkideler suya ihtiyaç duyduklarında ağırlık kaybedeceklerdir. Saksıyı elinizle tartarak hafiflediğini hissederseniz suya ihtiyacı var demektir.
  3. En sağlıklı yollardan birisi ise orkide köklerinin rengine bakarak karar vermektir. Orkidenin şeffaf saksısındaki köklerin rengi eğer yeşil ise suya ihtiyacı yoktur. Renk değişimini gözlemlediğiniz zaman sulamanız gerekmektedir.
  4. Orkidenizin toprak karışımına baktığınızda, yüzeyin ve toprağın kurumuş olduğunu gördüğünüzde sulamanız gerekmektedir.

Orkide nasıl sulanır?

Orkideleri sulamak için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin hepsini blog yazımızda bulacaksınız. Hangi yöntem size daha uygunsa o yöntem ile sulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Orkideleri sularken rutin zamanlarla bu işlemi gerçekleştirmek sağlıklı olmayacaktır. Bu narin bitki mevsime, nem durumuna ve ortam sıcaklığına göre 7-14 gün arasında değişik zaman aralıklarıyla sulanmalıdır.

 

1-Daldırma yöntemi

Önerdiğimiz en sağlıklı yol; daldırma yöntemidir. Narin orkidenizi yukarıdan bol su ile sulamak ve hasta olmasını sağlamak yerine su dolu bir kovaya orkidenizi saksısı ile birlikte daldırınız. Yaklaşık 10 dakika bekletip, orkidenin gerekli suyu köklerinden doğruca almasını sağladıktan sonra sulama işlemini bitirebilirsiniz. Birden fazla orkideniz var ve hasta olan bir orkidenin hastalığını bulaştırmaması adına, kovadaki suyu değiştirip orkidelerinizi sırayla sulamanızı öneririz.

 

2-Buz küpleri ile sulama

Orkide sulamadaki en önemli faktör suyu yavaşça, bitkiye zarar vermeden almasını sağlamaktır. Bunun için en etkili ve doğru yollardan bir tanesi buz küpleri ile sulamaktır. Buz küplerini orkidenin üst yüzeyine bırakıp yavaşça erimesini sağlayarak gerekli besini almasını sağlayabilirsiniz. Buz küplerini hazırlarken orkidenin ihtiyacı olan gübre ve mineral bileşenlerini de buz kalıbının içerisine döküp, daha etkili bir sulama sağlayabilirsiniz.

 

3- Su altında sulamak

Orkidenizi sulamanın bir diğer yolu ise üst kısmından su akıtılarak sulamaktır. Bu sulama işlemi en yaygın sulama işlemlerinden birisi olup, çok dikkatli uygulanmalıdır. Bu işlem uygulanırken kesinlikle kimyasal işlem görmüş su kullanmamanız gerekmektedir. Orkidenin tepesinden yavaş bir şekilde 10 dakika boyunca su akıtılarak gerekli suyu almasını sağlayabilirsiniz.

Bu işlemi uygularken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur; fazla suyun orkide köklerinden tahliye edilmesidir. Sulamayı gerçekleştirdikten sonra orkidenizi saydam kabıyla birlikte yüksek bir alanda bekletilerek fazla suyu deliklerden tahliye etmeniz gerekmektedir.

 

 

 

Tüm yorumlar